2 maja odbędzie się VIII Piknik Patriotyczno-Sportowy

2 maja odbędzie się VIII Piknik Patriotyczno-Sportowy

Towarzystwo Samorządowe i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wraz Klubem biegacza – Aktywni Konin organizują z okazji Dnia Flagi VIII Piknik Patriotyczno – Sportowy. W ten sposób nawiązujemy także do przypadających w tych dniach ważnych dla nas wszystkich rocznic – uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W 2018 roku, w stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, te wydarzenia  – budujące i cementujące naszą zbiorową tożsamość  – są szczególnie warte przypomnienia i uczczenia.

Piknik odbędzie się 2 maja 2018
w Koninie na Stadionie Lekkoatletycznym PWSZ
ul. Ks. Popiełuszki 2

ZOBACZ NA MAPIE

od patryka Tło

Podczas Pikniku odbędą się zawody lekkoatletyczne w następujących dyscyplinach:
•    biegi w ramach testu Coopera, sprawdzającego dystans pokonany w ciągu 12 minut
•    skok w dal,
•    pchnięcie kulą.
Każdy z uczestników zawodów otrzyma certyfikat uczestnictwa z zapisanym wynikiem oraz bezpłatną flagę Polski oraz Unii Europejskiej.  

W kwestiach związanych z zawodami oraz rejestracją uczestników prosimy o kontakt panią Joanną Gorzelańczyk pod numerem telefonu: 797 901 111

Oprócz zawodów sportowych uczestnicy Pikniku mogą liczyć na takie atrakcje jak:
•    porady prozdrowotne
•    degustacja zdrowej żywności
•    malowanie twarzy
oraz wiele innych.

Program Pikniku:
10:00    Rozpoczęcie zawodów sportowych
12:00    Oficjalne otwarcie wraz ze wzniesieniem flag Polski oraz Unii Europejskiej
15:00     Zakończenie Pikniku

FLAGA POLSKA

Jednym z bardzo ważnych elementów tożsamości narodowej są barwy widniejące na fladze państwowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają, jako jedne z nielicznych na świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się one z dwóch herbów: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Na posiedzeniu Izby Poselskiej 7 lutego 1831 roku, gdy ustalano barwy narodowe, nawiązano do heraldyki Królestwa Polskiego: biel pochodzi od bieli Orła, będąc godłem Polski i bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Księstwa Litewskiego.  Oba  te  godła  znajdowały  się  na  czerwonych  tłach  tarcz  herbowych. Na fladze biel jest u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż kolor tła. Te ustanowione przez Sejm barwy szybko przyjęły się w wojsku oraz upowszechniły  się wśród polskiego  społeczeństwa.  Po  upadku powstania przejęte od wojska, stały się symbolem państwa, które nie istniało i własnością narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość. I tak jak chcieli ustawodawcy, te barwy łączyły „wszystkich Polaków”.
Polskie biało-czerwone barwy narodowe symbolizują największe dokonanie naszych przodków w pokojowym zjednoczeniu Europy. Warto o tym wiedzieć właśnie teraz, kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej kierującej się podobnymi zasadami. Ponad 600 lat temu 14 sierpnia 1385 roku w Krewie została zawarta unia polsko-litewska, w której wyniku, 4 marca 1386 roku, został koronowany Królem Polski Wielki Książę Litewski Władysław Jagiełło. Polskie barwy narodowe symbolizują wielkie wspólne dzieło naszych przodków – tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Polskie biało-czerwone barwy są naszym dziedzictwem narodowym. Trzeba o tym przypominać.
Po  raz  pierwszy  na  masową  skalę,  polskie  biało-czerwone  barwy  pojawiły  się w Warszawie w dniu 3 maja 1916 roku z okazji obchodów 125 rocznicy Konstytucji. Powstała wtedy polska flaga.

FLAGA EUROPEJSKA

Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Przedstawione na niej gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.
Mimo, że historia flagi sięga roku 1955, dopiero w 1983 r. Parlament Europejski zadecydował, że będzie ona symbolem Unii Europejskiej, co przywódcy państw UE zatwierdziły w roku 1985 r.
Dowiedz się więcej o Unii Europejskiej i jej fladze na stronie internetowej: www.europa.eu

od Patryka Loga