Finałowy etap XX Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowanego przez Towarzystwo Samorządowe odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Uczestniczyło w nim 54 uczniów, a do finału doszło 8. Wśród finalistów znaleźli się uczniowie z naszego regionu – Kacper Krotecki z Gimnazjum w Strzałkowie oraz Klaudia Jaroszewska z Gimnazjum w Grzegorzewie.Uczniowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu samorządu terytorialnego i lokalnej demokracji, organizacji pozarządowych, kontekstu europejskiego samorządu. Pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Kafka z Gimnazjum z Wyrzysk, drugie Jakub Rzepka z Gimnazjum w Pępowie, ,a trzecie Cezary Linowski z Lubonia.
– Laureaci naszych konkursów są dziś radnymi, przewodniczącymi rad i to bardzo cieszy. Należy jednak pamiętać, że nie byłoby takiej Polski jak dziś gdyby nie 1989 rok i pierwsze wolne wybory – powiedział Ireneusz Niewiarowski, senator, prezes TS.
Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowany jest od 1994 roku i jest owocem doświadczeń pierwszej kadencji odrodzonego samorządu gminnego. Przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej, odwołuje się do idei budowania społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie upowszechniając podstawową wiedzę o funkcjonowaniu samorządu i jego znaczeniu dla życia lokalnych społeczności. Łączna liczba uczestników dwudziestu edycji konkursu to 44 800 uczniów ze 130 szkół.