Dziedzictwo i pamięć o Kłodawie utrwalone w publikacjach.

Dziedzictwo i pamięć o Kłodawie utrwalone w publikacjach.

Towarzystwo Samorządowe w Koninie kontynuuje misję utrwalania historii lokalnej wydając kolejne publikacje o Kłodawie. Wsparciem dla realizacji zadań jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który w 2024 roku dofinansował dwa projekty jeden pn. „Ziemianie okolic Kłodawy. Dziedzictwo i pamięć” i drugi „Opowieści kłodawskie”. Pomocy finansowej udzieliła również Gmina Kłodawa przyczyniając się do przywracaniem pamięci o lokalnej i regionalnej historii.

Celem realizacji obydwu zadań było zwiększenie świadomości i upowszechnienie wiedzy na temat lokalnej historii, architektury oraz postaci zasłużonych dla miasta Kłodawa i regionu. Projekt służył edukacji patriotycznej młodzieży oraz zachęcał szerokie grono odbiorców do poznawania własnych korzeni i otoczenia.

Działania pierwszego projektu polegały na przygotowaniu i organizacji mobilnej wystawy historycznej oraz redakcji i druku obrazującej jej publikacji. Przedsięwzięcia przybliżyły dzieje dworów ziemiańskim okolic Kłodawy poprzez prezentację ich na dawnych i współczesnych fotografiach, w obrazach, wspomnieniach, pamiętnikach czy dokumentach. Wystawa oraz publikacja przypomniały także ludzi, którzy zamieszkiwali dawne tereny ziemi kłodawskiej oraz przywróciły pamięć o ich zasługach na wielu płaszczyznach życia społecznego.  Zamysł tego przedsięwzięcia stanowił impuls do zebrania i przypomnienia życiorysów wielu dawnych mieszkańców w tym rodzin: Błędowskich, Byszewskich, Dąmbskich, Gałeckich, Grudzińskich, Janaszów, Janczewskich, Kokczyńskich, Krzymuskich, Matlakowskich, Niesiołowskich, Zaborowskich, Żychlińskich i innych. Życiorysy wielu osób z tego grona wpisują się w tradycje polskich walk niepodległościowych oraz pracy organicznej.

17 czerwca 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Kłodawie odbył się wernisaż wystawy i promocja książki pod wspólną nazwą „Ziemianie okolic Kłodawy. Dziedzictwo i pamięć” autorstwa Grażyny Niewiarowskiej. W uroczystości uczestniczyło około 100 osób, potomkowie ziemian, burmistrzowie, wójtowie gmin na terenie których zlokalizowane są przedstawiane dwory a także sołtysi z tych miejscowości, dyrektorzy szkół, członkowie stowarzyszeń oraz liczna reprezentacja grupy corocznie kwestującej na kłodawskim cmentarzu. Wystawa i książka przedstawiły właścicieli 32 dworów z XIX i początku XX wieku z okolic Kłodawy. Wystawa była dostępna podczas wakacji a w planach jest jej udostępnianie w innych miejscach kultury subregionu konińskiego. Mobilna wystawa dotarła również do Ciechocinka. Była to już trzecia odsłona zorganizowana przez Towarzystwo Samorządowe (wcześniej była w Kłodawie i w Kole). Wernisaż wystawy „Zygmunt Grudziński. Fotografia” w Łazienkach Zdrojowych w Ciechocinku spotkał się z ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem. Z. Grudziński pracował w Ciechocinku w latach 1901-1911 jako lekarz, tu też współorganizował dużą wystawę fotograficzną. Podobnie jak wtedy i teraz w organizacji pomogły władze Uzdrowiska oraz Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka.

Drugi projekt obejmował działania, których efektem było wydanie piątego już tomu z cyklu „Obrazki z dawnej Kłodawy”. To rozwinięciem trwających kilka lat kwerend i badań nad lokalną historią zapoczątkowanych m.in. przez mieszkańców Kłodawy i okolic w mediach społecznościowych, podjętych na apel Towarzystwa Samorządowego. Tom ten stanowi również odpowiedź na zainteresowanie postaciami zasłużonymi dla miasta i regionu, które towarzyszy  prowadzonej od 10 lat przez TS kweście na rzecz zabytków cmentarza parafialnego w Kłodawie. Publikacja zawiera kilkanaście artykułów i szkiców poświęconych znaczącym postaciom z historii regionu, wśród nich kłodawskim Katyńczykom: Filipowi Strusiowi, Michałowi Koziorowskiemu, Władysławowi Wojciechowskiemu, Maksymilianowi Gojanowi. Obszerny szkic poświęcony został przybliżeniu mało znanym faktom z biografii Jadwigi Janczewskiej, narzeczonej Ignacego Witkiewicza. W „Obrazkach” kontynuowane są szkice historyczne dotyczące siedzib i rodów ziemiańskich okolic Kłodawy, których przedstawiciele byli uczestnikami walk niepodległościowych począwszy od powstania listopadowego (1831 r.) po powstanie warszawskie (1944 r.).

Zachęcamy do lektury publikacji.