Dziś w siedzibie Towarzystwa Samorządowego w Koninie odbyła się konferencja pt. „Jak przywracać pamięć”.
Prezes Ireneusz Niewiarowski przedstawił działania TS, upamiętniające 100-lecie odzyskania Niepodległości, polegające na docenianiu osób, które czynem, pracą tą Niepodległość odzyskiwały, umacniały, zabezpieczały. Towarzystwo Samorządowe od kilku lat stara się to czynić, przywracając pamięć lokalnie o wydarzeniach, o ludziach m.in. poprzez renowację grobowców na kłodawskim cmentarzu – do tej pory odnowione zostało 11 grobowców, nagrobków, druk publikacji, stronę internetową www.klodawkiecmentarze.pl oraz poprzez fanpage „Dawna Kłodawa”. TS zainspirowało do utworzenia funpage m.in. w Koninie, Kole, Turku czy Sompolnie.
Początkiem działań w Kłodawie jest kwesta, która w tym roku przyniosła 11 231 zł i tym samym była najwyższa w regionie. Zbiórka wzbogacana jest o dodatkowe środki finansowe, angażując w działania innych, np. grób Mysłowskich – pomogli lekarze, Czerniewicza – współcześni przedstawiciele władzy samorządowej, jak również ze składanych wniosków. Bardzo ważny jest również udział wolontariuszy zaangażowanych w kwestę, których krąg z roku na rok się zwiększa.
W tym roku Towarzystwo Samorządowe, wydało dwie książki „Życie pracą wypełnione, Saturnin Czerniewicz (1890-19610)” i „Ludzie kłodawskich sołectw-szkice biograficzne i przyczynki do lokalnej historii”, oba projekty współfinansowane są przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Działania te miały na celu przywrócenie pamięci o osobach, wydarzeniach. Pokazały np. ziemian z innej perspektywy, jako osoby niosące pomoc w potrzebie, budujących nowoczesna gospodarkę, hodowlę, rolnictwo. Książki te są narzędziem dla nauczycieli, by wiedzę tę przekazywać młodzieży, by odkrywać dawny świat i uczyć się codziennej pracy dla Niepodległej.
Publikacje pokazują ludzi, którzy jak trzeba to walczyli, ponosili ofiary ale co najważniejsze, pracowali organicznie dla Niepodległej.