Letnia akademia wiedzy dla młodzieży z Krzymowa.

Letnia akademia wiedzy dla młodzieży z Krzymowa.

Wraz z rozpoczęciem wakacji grupa projektowa z gminy Krzymów udała się na letnią akademię wiedzy do Kotliny Kłodzkiej. Pobyt trwał od 22 do 27 czerwca 2024 r. Młodzi Liderzy Samorządności wraz z dorosłymi uczestnikami projektu wzięli udział w warsztatach, które umożliwiły spojrzeć na przestrzeń ich gminy z dalszej perspektywy. Rozpoznanie obiektów gminnych i umiejscowienie ich na mapie uświadomiło jak zagospodarowane są miejscowości. To odkrywanie własnego otoczenia na nowo. Dorosłe przedstawicielki gminy wspierały młodszych mieszkańców w pomysłach na realizację inicjatyw lokalnych oraz służyły swoją wiedzą i doświadczeniem samorządowym. Wspólnie przeanalizowali przyczyny braku zaangażowania młodych osób w sprawy społeczne ale też dyskutowali nad motywacją do działania. Uzmysłowili sobie jak ważna jest świadomość własnych możliwości i pól działania dla młodych w społeczeństwie obywatelskim aby podjąć kroki w kierunki zwiększenia aktywności i włączenia w życie społeczności lokalnej. Zrodziły się pomysły na konkretne przedsięwzięcia a kolejnym krokiem będzie rozplanowanie ich w czasie bo jak już wiadomo z warsztatów zarządzania projektami dobry plan to droga do sukcesu. Pozyskana wiedza i umiejętności wzmocniły grupę do realizacji inicjatyw lokalnych, które zrodziły się w ich głowach. Pomysły będą doprecyzowane podczas jesiennych warsztatów wdrożeniowych.

Pobyt w Kotlinie Kłodzkiej był też okazją aby po lekcjach samorządności podjąć się lekcji geografii i prehistorii. Stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki wełniste i wiele innych pojęć dotychczas znanych z podręczników urzeczywistniły się pokazując swoje piękne formy. Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia, która jest najpiękniejszą w Polsce, najdłuższą i posiadającą największą deniwelację jaskinią Sudetów okazało się pełną emocji przygodą. Grupa ruszyła też szlakiem Narnii do Czeskiego Miasta Skalnego – Adrszpaskie Skały. To niesamowita kraina tysiąca skalnych wież i widoków, które zapierają dech w piersiach. Prowadzi do nich gotycka brama, która pojawiła się tutaj w 1839 roku, kiedy to zbudował ją Ludvík Karel Nádherný wraz z siecią ścieżek turystycznych, mostów, kładek i klatek schodowych. Nauka mówi o tym, że skalne miasto powstało w wyniku działania wody. Legenda twierdzi z kolei, że jest dziełem rozgniewanych bogów, którzy ukarali mieszkańców starożytnych miast za to, że do bogatych czeskich miast wpuścili łupieżców. Bogowie rzucili klątwę na miasta, a ich mieszkańców zmienili w skały. Wiek skalnego miasta szacuje się na 89 milionów lat. Kiedyś całe leżało na dnie praoceanu. I to właśnie działaniu wody Skały Adrszpaskie zawdzięczają swój dzisiejszy kształt. Zdjęcia częściowo oddają atmosferę i piękno tego miejsca. Uczestnikom udało się również zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych tj. Szczeliniec oraz zwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Naładowani energią i pełni chęci do działania wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.

Letnia akademii wiedzy finansowana była w ramach projektu „Młodzi liderzy samorządności” realizowany z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, edycja 2023 przez Towarzystwo Samorządowe w Koninie w partnerstwie z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.