Letnia akademia wiedzy zaktywizowała młodzież do działania

Letnia akademia wiedzy zaktywizowała młodzież do działania

Tuż po zakończeniu roku szkolnego od 25 czerwca do 1 lipca 2022 roku dwie grupy z gmin Kazimierz Biskupi oraz Powidz wyjechały na pięciodniowy obóz coachingowy – letnią akademię wiedzy. W przyjaznych okolicznościach przyrody w Dębkach nad morzem uczestnicy mogli z dalszej perspektywy spojrzeć na własne potrzeby i innych młodych osób z ich społeczności lokalnej.

Obydwie grupy pracowały równoległe i z dużym zaangażowaniem. Trenerki podczas warsztatów podkreślały jak ważne jest współdziałanie w zespołach na rzecz wspólnego ustalenia bliższych i dalszych celów oraz wykreowania długotrwałych działań uwzględniających uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym i w życiu lokalnej społeczności. Młodzież wspólnie z dorosłymi uczestnikami analizowała różne opcje i formy włączania oraz możliwe sposoby wspierania młodych osób mając na uwadze również przyszłe pokolenia. Obydwie grupy podejmą się jesienią przeprowadzenia działań na szerszą skalę z profesjonalną oprawą: w Powidzu będzie to referendum dotyczące wyboru nazwy grupy młodych aktywistów a w Kazimierzu Biskupim badanie społeczne na temat potrzeb uczniów związanych z ich życiem szkolnym. Sporządzono plany i harmonogram wdrażania licznych inicjatyw w tym ekologicznych, pomocy społecznej, wzbogacających ofertę kulturalną. Wszystkie wypracowane pomysły brzmią obiecująco. Po wytężonej pracy późnymi popołudniami wszyscy uczestnicy wypoczywali podczas wycieczek po okolicznych atrakcjach. Były to: ujście rzeki Piaśnicy, Rybaczówka z wieżą widokową w Dębkach, Motylarnia, port rybacki i Dom Rybaka z tarasem widokowym we Władysławowie, fokarium, rejs statkiem wycieczkowym dookoła cyplu i spacery w Helu a na zakończenie wydmy w Łebie. Wyjazd wzmocnił zespoły projektowe i był formą nagrody za zaangażowanie i wzorowe współdziałanie.
W terminie od 15 do 20 sierpnia 2022 roku kolejne grupy uczestników, tym razem z gmin Kawęczyn i Olszówka brały udział w letnich warsztatach. Miejscem docelowym był Kacwin w Pieninach. Podczas wspólnej pracy na warsztatach młodzież wraz z dorosłymi uczestnikami opracowała plan działań w miejscach zamieszkania. W Kawęczynie będą to ekologiczne warsztaty dla młodszych kolegów i koleżanek, piknik integracyjny oraz lekcje obywatelskie dla starszych klas szkół podstawowych a w Olszówce turniej, sportowy, rajd rowerowy i impreza charytatywna.
Podczas zajęć trenerki starały się jak najpełniej uwzględnić potencjał, z jakim młodzież przyszła do projektu, pracowali nad jego owocnym wykorzystaniem i rozwojem. Pomagały dostrzec posiadane zasoby i włączyć w działanie każdego uczestnika. Dobra atmosfera podczas zajęć sprzyjała budowaniu świadomego, autentycznego kontaktu ze sobą, swoimi potrzebami i wartościami. Nie zabrakło też czasu na wypoczynek i integrację podczas wspólnych wycieczek po okolicznych atrakcjach: zamek w Niedzicy, spacer po jeziorze Czorsztyńskim statkiem Harnaś, spacer na zaporze wodnej, spływ Dunajcem i wędrówki czerwonym szlakiem w Kacwinie z pięknymi widokami oraz przyrodniczą ścieżką edukacyjną i wioską indiańską. Na zakończenie pobytu wszyscy spędzili miły wieczór pełen zadań sprawnościowych, co sprzyjało integracji z dużą dawką śmiechu i zabawy a kolacja w postaci ogniska zwieńczyła ostatni dzień obozu.
Wkrótce rozpoczną się warsztatów wdrożeniowe przeplatane spotkaniami z decydentami co daje nadzieję na zapoczątkowanie długotrwałej, umocowanej prawnie współpracy młodzieży z władzami lokalnymi.