Malanowska młodzież inspiruje do działania

Malanowska młodzież inspiruje do działania

Podświetlana fontanna, plac zabaw, siłownia, tor do jazdy na rolkach, monitoring, czy tablice edukacyjne to tylko niektóre pomysły na Malanowski Park, jakie pojawiły się podczas spotkania, które odbyło się 15 października w niedzielne popołudnie w Malanowie. Młodzież z Malanowa pokazała, że takie słowa jak kreatywność, chęć działania, przebojowość nie są im obce. Po raz kolejny udowodniła wszystkim, że aby coś zmienić czasem należy samemu wykazać inicjatywę.

logo FIO

„Młodzieżowe inspiracje” to projekt Towarzystwa Samorządowego finansowany ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu jest wzrost uczestnictwa młodzieży w lokalnym życiu publicznym, głównie poprzez współpracę z samorządem.

W projekcie bierze udział grupa malanowskiej młodzieży, która w trakcie spotkań na warsztatach i obozie coachingowym wymyśliła inicjatywę „Nasz Lepszy Park”. Młodzież chciała w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców na potrzebę rewitalizacji Parku i tym samym stworzenia miejsca wspólnego dla całej społeczności lokalnej, miejsca spotkań i rozrywki, miejsca integracji starszych i młodszych. Pomysł, który zrodził się w trakcie wakacyjnego obozu ewaluował w trakcie powakacyjnych spotkań, tak aby stał się w pełni realny i możliwy do wykonania.

W niedzielę, 15 października, odbyło się spotkanie którego motywem przewodnim był Malanowski Park. Oczywiście młodzież zadbała również o uatrakcyjnienie wydarzenia. Zaprosili swoich starszych i młodszych kolegów, którzy uświetnili spotkanie swymi artystycznymi występami. Dla najmłodszych przygotowany został specjalny kącik zabaw. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny, w którym należało przedstawić swoją wizję parku. W spotkanie zaangażowani zostali również druhowie z OSP Malanów, którzy na tę okazje przygotowali specjalny pokaz ratowniczy, w którym zademonstrowali jak uwolnić poszkodowanego z pojazdu (przy wykorzystaniu nożyc hydraulicznych). Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zademonstrowała pokaz udzielania I pomocy w różnych sytuacjach. Rodzice wraz ze swymi dziećmi mieli okazję zwiedzić remizę strażacką.

Nie można zapomnieć o najważniejszej kwestii, jaka przyświecała organizacji całej inicjatywy. W trakcie wydarzenia każdy z obecnych mógł wpisywać swoje pomysły na park. Na tablicach pojawiło się dużo ciekawych inspiracji takich jak: podświetlana fontanna, plac, zabaw, siłownia, tor do jazdy na rolkach, monitoring czy tablice edukacyjne. To czy uda się wdrożyć i urzeczywistnić którykolwiek z pomysłów, zależy już tylko i wyłącznie od mieszkańców.

O wyjątkowości przygotowanej inicjatywy niech świadczy fakt, że została ona dostrzeżona przez grupę ekspertów i znajdzie się w publikacji opracowywanej w ramach projektu „PULS WSI”. Do publikacji wybrano jedynie 20 najbardziej interesujących z całego kraju – wśród nich ta przygotowana przez młodzież z naszej gminy. Dodatkowo młodzi, zostali zaproszeni na konferencję w Baranowie k/Kępna podczas której również będą mieli okazję opowiedzieć o swojej inicjatywie.

Na koniec warto dodać, że to nie ostatnie słowo naszej młodzieży. Przygotowują oni jeszcze jedną inicjatywę polegającą na utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy. Całości przygląda się Wójt Gminy Malanów Sławomir Prentczyński, który z radością przyjmuje inicjatywy młodzieży i jest otwarty na współpracę.

autor: Dawid Misiek

malanow1
malanow2
malanow. 3
malanow. 4
malanow. 5
malanow. 7
malanow. 8
tablice obydwie