„Obrazki dawnej Kłodawy” tom III

„Obrazki dawnej Kłodawy” tom III

Wiosną 2022 roku Towarzystwo Samorządowe wydało kolejny tom z cyklu „Obrazki dawnej Kłodawy”, który jest rozwinięciem trwających kilka lat kwerend i badań nad lokalną historią zapoczątkowanych m.in. przez mieszkańców w mediach społecznościowych. Tom ten stanowi również odpowiedź na zainteresowanie postaciami zasłużonymi dla miasta i regionu.
Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Wielkopolskiego oraz współfinansowaniu ze środków Gminy Kłodawa.

Obrazki info o spons m

Publikacja zawiera kilkanaście artykułów i szkiców poświęconych znaczącym postaciom z historii lokalnej Kłodawy i okolic, wśród nich: Józef Jakubowski (1901–1969) – podporucznik rezerwy Wojska Polskiego, długoletni nauczyciel i kierownik Szkoły Podstawowej w Górkach, inicjator budowy tej szkoły; Zygmunt Cygański (1853–1932), jeden z założycieli straży ogniowej w Kłodawie w 1902 roku; katyńczyk – Zygmunt Maciej Zwoliński (1902–1940), policjant z Kłodawy; Kazimierz Wiland (1906–1993), nauczyciel pracujący m.in. w Lubońku, gdzie w 1927 r. współtworzył straż ogniową; wybitny sportowiec Jan Woltersdorf urodzony w Kłodawie w1899 roku, zwycięzca wielu biegów w latach 20-tych XX w., m.in. o puchary „Głosu Polskiego”, „Kuriera Warszawskiego” czy Biegu Belwederskiego; Tadeusza Łukaszewskiego (1900–1944), kłodawski fotograf, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej,  który zginął w obozie Gross-Rosen; Sławomir Maj – jeden z budowniczych kopalni soli w Kłodawie  (z fragmentami wspomnień o początkach funkcjonowania kopalni).
„Obrazki” przypominają ponadto historię kilku rodów ziemiańskich z okolic Kłodawy m.in.: rodziny Niesiołowskich ze Straszkowa, której członkowie byli uczestnikami walk niepodległościowych począwszy od powstania listopadowego (1831 r.) po powstanie warszawskie (1944 r.); rodziny Gałeckich, związanej przez trzy pokolenia z majątkiem w Wólce Czepowej; rodziny Trzaskowskich, właścicieli majątku w Krzykosach.
Publikacja jest bezpłatna dla zainteresowanych mieszkańców gminy Kłodawa i innych pasjonatów historii lokalnej, a także bibliotek publicznych i szkolnych.

Publikacja do pobrania

Okladka obrazki III m