Kolejna debata, w sobotnie popołudnie 10 października, odbyła się w Skulsku w Klubie Seniora, w pomieszczeniu, które młodzież chciałaby zaadaptować i zaaranżować, aby stało się miejscem, które będzie wygodne i przytulne i dzięki temu zapewni relaks, rozrywkę. Świetlica miałaby służyć nie tylko młodzieży i dzieciom, ale całej społeczności gminy.
Nad takimi pomysłami zespół młodych innowatorów pracował podczas 12 miesięcy zajęć warsztatowych. Dziś cieszą się tą chwilą, którą chcą dobrze wykorzystać na zaprezentowanie owoców swojej pracy i zaproszenie innych do zaangażowania się w sukces tej inicjatywy.
Młodzież zaznaczyła, że pragnie, aby miejsce bardziej przypominało swoim charakterem kawiarnię aniżeli świetlicę szkolną. Zaplanowała w nim także mały kącik gastronomiczny. Projekt obejmuje następujące zmiany:
– nowe stoliki z możliwością ich łączenia,
– wygodne miejsca do siedzenia,
– miękkie pufy do odpoczynku,
– miejsce do oglądania filmów,
– kolorowa posadzka i ściany,
– nowoczesny design,
– duża funkcjonalność,
– kącik gastronomiczny z zapleczem,
– remont istniejącego WC.
Pragną, aby miejsce to tętniło życiem przez cały rok, chcą przychodzić tu aby spotkać się ze sobą, porozmawiać, odrobić lekcje, pooglądać filmy, pograć w gry planszowe, a co najważniejsze robić coś fajnego, co choć na chwilę pozwoli im oderwać się od komputerów i telefonów. Chcą zorganizować również klub książki czytanej, którego członkami będą zarówno młodzi jak i dorosłe osoby.
Zaprezentowane projekty aranżacji świetlicy oraz ambitne pomysły różnych form aktywności, które młodzież chciałaby zorganizować w tym miejscu zaskoczyły mile dorosłych uczestników debaty, a przede wszystkim przedstawicieli lokalnego samorządu.
Wójt poinformował młodzież o tym, że mają do wyboru aż trzy miejsca/pomieszczenia na terenie gminy do zaadoptowania, z przeznaczeniem na realizacje własnych pomysłów i potrzeb. Chętnie spotka się z młodzieżą i razem odwiedzą te miejsca. Przedstawicielka lokalnej organizacji pozarządowej zaoferowała pomoc w znalezieniu źródeł finansowania. GOK włączy się w rozpoznanie zainteresowań i potrzeb młodego pokolenia, sołtys rozpropaguje przedsięwzięcie. Prezes TS zadeklarował pomoc w pozyskaniu książek.
Uczestnicy debaty będąc pod wrażeniem ogromnej aktywności, kreatywności i motywacji młodzieży do innowacyjnych zmian w lokalnym środowisku przedstawili swoje rekomendacje, które będą służyły włączeniu młodego pokolenia w lokalny proces decyzyjny. Chcą aby młodzież miała swój głos w kwestiach związanych z budową placów zabaw, ścieżek rowerowych, plaży, boisk. Oczekują aby aktywnie współpracowali z samorządem, wyrażając swoje opinie, stanowiska i propozycje.