Rozstrzygnięcie 6 inicjatywy konkursowej upamiętniające 150 rocznicę Powstania Styczniowego

Rozstrzygnięcie 6 inicjatywy konkursowej upamiętniające 150 rocznicę Powstania Styczniowego

Historyczny Konkurs Badawczy „Regionalny Leksykon Powstania Styczniowego”

Wiosną 2013 roku Towarzystwo Samorządowe podjęło się wraz z Centrum Kultury i Sztuki oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, kilku inicjatyw, których celem było upamiętnienie wydarzeń sprzed 150 lat.  Jest to odpowiedź na ogłoszony przez Senat RP, Rok Powstania Styczniowego. W działania włączyło się również Starostwo Powiatowe w Koninie poprzez ufundowanie części nagród.

Inicjatywy konkursowe skierowane były do wszystkich grup społecznych: począwszy od uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, młodzieży szkół średnich aż do osób indywidualnych, które mogli swoje umiejętności zaprezentować w konkursie na strój powstańczy.
W dniu 4 listopada uhonorowano laureatów ostatniego już konkursu historyczno – badawczego pod nazwą: „Regionalny Leksykon Powstania Styczniowego”. Uczestnicy konkursu odebrali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Prezesa Towarzystwa Samorządowego Ireneusza Niewiarowskiego oraz Wicestarosty Powiatu Konińskiego Andrzeja Nowaka. Uroczystości towarzyszyła projekcja filmu „Mój Biegun” opowiadającego o Jasiu Meli, najsłynniejszym młodym polarniku, niepełnosprawnym zdobywcy obu biegunów.

Spis laureatów:
1.    Gimnazjum im. M. Kopernika w Golinie
Pani Aldona Olesiak, uczniowie: Weronika Gulczyńska, Kacper Kobierski i Klaudia Wicińska
2.    Zespół Gimnazjalno – Szkolny w Morzyczynie
Pani Renata Andrzejewska i uczeń Krzysztof Dembowski
3.    Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy
Panie Ewa Kistela i Izabela Michalak, uczennice: Marta Gaca, Julia Kuszyńska, Sylwia Rosińska i Olga Szary