„Zadanie współfinansowane przez Miasto Konin realizowane na podstawie umowy nr 2.COP/2016-5172 zawartej w dniu 23.02.2016 roku w Koninie.”
Od dziś (1 marca) do końca miesiąca możemy składać wnioski do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ten temat rozmawiano z dziennikarzami podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Centrum Organizacji Pozarządowych i Towarzystwo Samorządowe. Organizacja po raz drugi wygrała konkurs na promocję KBO.
Rozpoczynając konferencję Bartosz Jędrzejczak, kierownik COP poinformował, że od dziś ruszył punkt przyjmowania wniosków do KBO.
– Składamy je w budynku Urzędu Miejskiego w Koninie, Pl. Wolności 1, pokój 13, obok Biura Obsługi Interesanta, w godzinach między 7.30 a 15.30. Przypominam też, że w tym roku zadania małe mogą kosztować do 99 tys. zł, natomiast duże do miliona. Osoby od 16 roku życia nie potrzebują już zgody opiekuna prawnego, aby złożyć wniosek czy zagłosować. Głosowanie elektroniczne odbędzie się od 1 do 11 września a tradycyjne w wyznaczonych 4 lokalach wyborczych w dniu 11 września. Zmniejszyliśmy liczbę lokali, ponieważ w ubiegłym roku 80% osób zagłosowało przez Internet – poinformował B. Jędrzejczak.
Ireneusz Niewiarowski, prezes TS podkreślił, że koniński budżet obywatelski spełnia cechy doskonałego.
– Jak napisali w swojej książce Dariusz Kraszewski i Karol Mojkowski doskonały bądź bliski idealnemu budżet charakteryzuje się szeregiem cech: decyzje mieszkańców są wiążące dla władz; proces tworzenia i zarządzania budżetem obywatelskim jest przejrzysty i otwarty; zapewnia przestrzeń dla dyskusji, czyli takiej formy rozmowy, gdzie mieszkańcy cieszą się tymi samymi prawami, co urzędnicy, eksperci czy władze miasta; wspiera aktywność mieszkańców i nie jest jedyną formą wsparcia aktywności; planowany jest na lata; jest rozsądnie wysoki – powiedział I. Niewiarowski.
Tak jak w ubiegłym roku promocja KBO będzie podzielona na dwie główne części. Pierwsza będzie dotyczyła zachęcenia mieszkańców do złożenia wniosków, a druga do udziału w głosowaniu.
– Powstanie film pokazujący dotychczasowe realizacje KBO oraz interaktywna mapa, odbędzie się kilka maratonów pisania wniosków, Hyde Park jak i spotkania z mieszkańcami. Uczniowie II Liceum stworzą żywą flagę. W wiele działań będą zaangażowani również uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zachęcamy do śledzenia strony na Facebook’u – poinformowała Olga Żaryn, koordynator projektu z ramienia TS.
W spotkaniu udział wzięły również członkinie Zespołu Koordynująco-Monitorującego – Monika Kosińska, Ewa Jeżak, Karolina Majdzińska oraz Maria Cybulska – koordynator KBO i Ewelina Mikołajewska – przyjmująca wnioski.
Więcej na www.kbo.konin.pl