Piąta edycja Konińskiego Budżetu Obywatelskiego była tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez Centrum Organizacji Pozarządowych i Towarzystwo Samorządowe. Stowarzyszenie po raz czwarty wygrało konkurs na promocję KBO. Przez cały marzec, mieszkańcy Konina mogą składać wnioski do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. W tej edycji nie zabraknie też zmian…
Nie będzie już podziału na małe i duże wnioski. Szacunkowy koszt realizacji zadania nie może przekroczyć kwoty 100.000 złotych.
– To wynik konsultacji z mieszkańcami. Pomysły na duże inwestycje trzeba przekazywać radnym – mówi Bartosz Jędrzejczak, kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych.
W ubiegłym roku duże zamieszanie pojawiło się w związku z głosowaniem elektronicznym i wykorzystaniem cudzych numerów PESEL. Teraz ma pojawić się dodatkowe zabezpieczenie poprzez potwierdzenie wiadomości SMS.
– Osoba głosująca elektronicznie otrzyma SMS, w którym będzie zawarty kod służący do głosowania. Oprócz tego karta zgłoszenia projektu ma zawierać również podpis właściciela czy administratora danej działki lub obiektu, gdzie ma być zlokalizowana dana inwestycja KBO. Musi ona spełniać wymóg ogólnej dostępności. W tym roku głosujemy na 3 projekty, a nie jak było do tej pory na 6 – poinformował B. Jędrzejczak.
Wnioski do tegorocznej edycji można składać przez cały marzec osobiście w budynku Urzędu Miejskiego w Koninie (plac Wolności 1, Biuro Obsługi Interesanta) w godzinach od 7.30 do 15.30. Natomiast głosować na projekty KBO przez internet można będzie od 1 do 9 września, natomiast w lokalach wyborczych 9 września.
– Przewidujemy więcej lokali wyborczych – dodał kierownik COP.
Marek Zawidzki, sekretarz UM dodał, że w tym roku każdy wniosek będzie weryfikowany wielokrotnie, tak aby zaspokoić żądania wnioskodawcy.
O tym, czy kwota na KBO ulegnie zwiększeniu (dziś jest to 2 mln zł) zdecydują radni przyszłej kadencji.
Tak jak co rok promocja KBO będzie podzielona na dwie główne części. Pierwsza będzie dotyczyła zachęcenia mieszkańców do złożenia wniosków, a druga do udziału w głosowaniu.
– Powstaną filmy, interaktywna mapa, odbędą się maratony pisania wniosków, Hyde Park jak i spotkania z mieszkańcami. Ulotka informująca o głosowaniu do KBO trafi do każdej skrzynki pocztowej w mieście. W ubiegłym roku w głosowaniu udział wzięło ponad 12 tysięcy mieszkańców. Mamy nadzieję, że z roku na rok liczba ta będzie rosła – poinformowała Olga Żaryn, koordynator projektu z ramienia TS.
Fot. LM.pl