Stan wojenny oczami młodzieży – finał

Gimnazjum nr 2 i Liceum z Turku okazały najlepsze w konkursie ,,Stan wojenny w mojej miejscowości”. W finale połączonym z pokazem filmu ,,80 milionów” w kinie Oskard wziął udział bohater historii pokazanej w filmie – senator Józef Pinior. Konkurs zorganizowało Towarzystwo Samorządowe oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.

Witając gości, senator Ireneusz Niewiarowski, prezes TS powiedział, że obowiązkiem ludzi pokolenia związanego z ,,Solidarnością” jest szerzenie najnowszej historii Polski.
– Wiedza o stanie wojennym jest niewystarczająca, dlatego organizujemy tego typu konkursy, wystawy, konferencje, aby młodzież znała swoją tożsamość, przeszłość. To jest naszym obowiązkiem – powiedział senator.
Do konkursu uczniowie gimnazjów i szkół średnich naszego regionu zgłosili 34 prace. Musieli przygotować 4-stronicową gazetę A4 na temat stanu wojennego. Wśród nich jury musiało wybrać kilka najlepszych. Jak powiedział Piotr Gołdyn, dyrektor ODN wybór nie był łatwy, ponieważ poziom prac był wysoki.
– Mam nadzieję, że dzięki takim konkursom coraz mniej młodych ludzi nie będzie wiedziało co się wydarzyło 13 grudnia 1981 roku – dodał Piotr Gołdyn.
Natomiast Józef Pinior powiedział uczniom dlaczego historia jest ważna.
– ,,Solidarność” tworzyła fundament polskiej wolności i demokracji. Trzeba wiedzieć skąd pochodzimy, jaka jest nasza tożsamość. Musicie o tym pamiętać kiedy będziecie studiować czy pracować w globalnym świecie. Mam nadzieję, że film i książka ,,80 milionów” pokażą Wam idee dla których warto żyć, bo to Wy mogliście być bohaterami tej historii – powiedział gość specjalny konkursu.

Wyniki

Gimnazja
1. Gimnazjum nr. 2 w Turku
2. Gimnazjum nr. 3 w Koninie
3. Gimnazjum w Słupcy
4. Wyróżnienie – Gimnazjum w Kłodawie

Szkoły średnie
1. Liceum w Turku
2. II Liceum w Koninie

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWA LISTĘ

Dominika Kasprzak z LO w Turku poinformowała, że tworząc gazetkę uczniowie dotarli do kilku bohaterów stanu wojennego w regionie.- Zebraliśmy tak dużo ciekawych historii, że stworzyliśmy w sumie dwie gazetki. To była bardzo ciekawa praca – stwierdziła licealistka.


Sponsorzy
Avans , Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Miasta w Koninie, Urząd Miasta w Turku, Urząd Miasta w Słupcy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Stowarzyszenie Internowanych, Więzionych i Represjonowanych w Stanie Wojennym, Impresja, Sphinx