Towarzystwo Samorządowe za Ościsłowem

Towarzystwo Samorządowe za Ościsłowem

Towarzystwo Samorządowe, poprzez wypowiedzi reprezentanta Macieja Dąbrowskiego, poparło na rozprawie administracyjnej, otwartej dla społeczeństwa, starania PAK Konin S.A., w przedmiocie planowanego przedsięwzięcia „Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z Odkrywki Ościsłowo”. Rozprawa, która odbyła się 08.09.2016 r., przed Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu, wzbudziła wiele emocji i sprzecznych opinii.

Swoje stanowisko prezentowali m.in. przedstawiciele górniczych związków zawodowych oraz zarządu kopalni. TS było jedyną organizacja z regionu uczestniczącą w tym wydarzeniu. Poza kwestiami merytorycznymi bardzo dużo czasu poświęcono sprawie przerzutu wody z odwodnienia odkrywek węgla brunatnego do jeziora Wilczyńskiego szczegóły tego projektu, od 2006 roku, pod linkiem: http://maciejdabrowski.konin.lm.pl/index.php?id=2

Dodatkowe informacje:

Projektowana odkrywka Ościsłowo zlokalizowana będzie we wschodniej części województwa wielkopolskiego, na terenie powiatu konińskiego, w gminach: Ślesin, Skulsk i Wilczyn. Jej powierzchnia ma wynosić około 1580 ha i jest ostatnią z planowanych przez inwestora w tym rejonie. Zasoby przemysłowe złoża węgla brunatnego szacuje się tu na 39,9 mln ton, a wydobycie ma potrwać do 2034 r. Jak informuje rzecznik prasowy Zespołu Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin SA Maciej Łęczycki przedłużające się postępowanie w sprawie uruchomienia odkrywki węgla brunatnego Koźmin i Ościsłowo „spowoduje w przeciągu kilku lat drastyczny spadek wydobycia węgla dla Elektrowni Pątnów I, co jest oczywiście ściśle powiązane z koniecznością zamknięcia części bloków”. W wyniku takiej sytuacji nastąpi konieczność zwolnień pracowników elektrowni oraz kopalni. Brak zgody na rozpoczęcie przygotowań do eksploatacji złoża to katastrofa dla regionu konińskiego i całego województwa, ponieważ spowoduje poważny wzrost bezrobocia w województwie. W związku z tym górnicy i energetycy zdecydowali się na protest w centrum Poznania podczas trwania posiedzenia rozprawy administracyjnej w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczących wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo.