Uczcić samorządność i wolność

Uczcić samorządność i wolność

Konferencja prasowa na temat cyklu imprez, które Towarzystwo Samorządowe organizuje razem z Komisją Europejską, przedstawicielstwo w Polsce odbyła się dziś w Koninie.
Cykl imprez rozpoczął Piknik Patriotyczno-Sportowy z okazji Dnia Flagi. Tradycyjne zawody sportowe zostały wzbogacone o imprezy towarzyszące mające na celu promocję zdrowego stylu życia. Po raz pierwszy w pikniku udział wzięły drużyny strażackie.

– Po raz pierwszy w trakcie podsumowania pikniku oprócz pucharów dla zawodników wręczyliśmy medale dla promotorów sportu w regionie – poinformował Ireneusz Niewiarowski, prezes TS.
W trakcie konferencji prezes podkreślił również istotę poszczególnych świąt.
– Poprzez współpracę z Komisją Europejską, przedstawicielstwo w Polsce chcemy podkreślić korzyści jakie osiągamy z członkowstwa w Unii. 1 maja była rocznica wejścia do Unii, 2 maja i kolejne spotkania wiążą się ze świętami i datami radosnymi dla Polski. 27 maja to Dzień Samorządu, wielka reforma, która przekazała ogrom władzy ludziom. Natomiast 4 czerwca Dzień Wolności dał nam możliwość stanowienia o sobie, możliwość rozwoju dźwignięcia cywilizacyjnego – poinformował prezes.
Jak dodał I. Niewiarowski Towarzystwo Samorządowe jest owocem Komitetów Obywatelskich ,,S” , które w 1989 roku wygrały wybory do parlamentu, a potem do samorządu.
– Czujemy się upoważnieni do obchodzenia tych rocznic i zwracania uwagi na zagrożenia i niebezpieczeństwa. Chcemy też rozpocząć stały proces wyróżniania tych, którzy w różny sposób umacniają te osiągnięcia ostatnich 29 lat – powiedział szef TS.
Kolejna impreza – Dzień Samorządu – odbędzie się już 25 maja w Kłodawie. Uczestniczyć w niej będą samorządowcy jaki i lokalni liderzy. W trakcie odbędzie się debata na temat roli UE w rozwoju samorządu. Będziemy rozmawiać o tym jak zmienił się polski samorząd po wejściu naszego kraju do UE zarówno pod względem inwestycji, ale także organizacji i zaangażowania mieszkańców w jego funkcjonowanie. Jako paneliści razem z prezesem TS wystąpią Waldy Dzikowski – poseł oraz Filip Skawiński – analityk polityczny PKE. Po dyskusji 46 samorządowców oraz lokalnych liderów otrzyma Europejskie Medale Samorządu.
Trzecia impreza – Piknik Europejski – odbędzie się w 30 maja w Słodkowie gm. Turek. Tu rozmawiać będziemy na temat obszarów wiejskich i rozwoju regionalnego w UE, a także o największych problemach w regionie, wyzwaniach dla polskiej wsi oraz nowych perspektywach w nowym budżecie unijnym. W panelu wezmą udział: Sebastain Rysz– analityk polityczny PKE, Maciej Sytek – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Jan Nowak – wójt gminy Kawęczyn oraz Karol Mikołajczyk – wójt gminy Turek
Po debacie lokalni liderzy otrzymają medale. Imprezę zakończy piknik.
Ostatnia z cyklu imprez – Dzień Wolności – odbędzie się 4 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W trakcie zaplanowano debatę na temat różnych aspektów wolności. Rozmawiać będziemy także o walce Polaków o wolność. Wśród panelistów znajdą się Jan Lityński – legenda opozycji, Rafał Szyndlauer – zastępca kierownika Wydziału Politycznego PKE oraz Krzysztof Bobiński, korespondent stanu wojennego, dziennikarz Financial Times.
Po debacie wręczymy medale za zasługi na rzecz wolności. Imprezę zakończy koncert w wykonaniu uczniów konińskiej szkoły muzycznej.

ts22 05