XXI Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

XXI Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Ostatni finałowy etap XXI Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Koninie i Radą Powiatu Konińskiego.

53 uczniów przystąpiło do pisemnego egzaminu sprawdzającego wiedzę o samorządzie terytorialnym. Wśród pytań znalazły się kwestie związane z ważnymi rocznicami , w tym o 25-leciu częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Test wyłonił ośmiu uczestników ścisłego finału. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania najważniejszych organów w Unii Europejskiej, działalności organizacji pozarządowych i kompetencji różnych szczebli władz samorządowych. Piotr Suchecki z Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wlkp. okazał się najlepszy w tegorocznej edycji. Z naszego regionu wśród finalistów na piątym miejscu znalazła się Karolina Pakuła z Gimnazjum w Malanowie. Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe, a ośmiu najlepszych cenne nagrody rzeczowe: smartfon, tablet, aparaty cyfrowe, przenośne dyski pamięci, głośniki komputerowe, drukarkę, słuchawki.Głównym sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe oraz Rada Powiatu Konińskiego. Pozostali darczyńcy: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Kórniku, Urząd Miejski w Turku, Urząd Gminy Stare Miasto, Urząd Miejski w Koninie, Urząd Miasta i Gminy w Kleczewie, Urząd Gminy w Malanowie oraz Urząd Gminy w Kole. 

Organizowany od 1994 r. Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej. Jego celem jest propagowanie idei budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz upowszechnianie wiedzy o funkcjonowaniu samorządu i jego znaczeniu dla życia lokalnych społeczności. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział około 47 tysięcy uczniów ze 130 szkół.

Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży gimnazjalnej wiedzy z zakresu funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz zainteresowanie jej ideą samorządno-ści.

Tematyka konkursu obejmuje trzy bloki: samorząd terytorialny i lokalna demokracja, organizacje pozarządowe w życiu publicznym, kontekst europejski samorządu. 

Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowany jest od 1994 roku i jest owocem doświadczeń pierwszej kadencji odrodzonego samorządu gminnego. Przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej, odwołuje się do idei budowania społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie upowszechniając podstawową wiedzę o funkcjonowaniu samorządu i jego znaczeniu dla życia lokalnych społeczności. 

MIEJSCEImię i nazwisko uczniaImię i nazwisko opiekuna /szkoła 
 
      I.                
Piotr Suchecki
Piotr Stasiak
Gimnazjum Nr 1 
ul. Wrocławska 51
63-400  Ostrów Wlkp.
 
      II.                
Jakub Rzepka
Anna Raczkiewicz
Zespół Szkół Gimnazjum
ul. Powstańców Wlkp. 44
63-830 Pępowo
 
  III.                
Eryk Andrzejewski
Anna Raczkiewicz
Zespół Szkół Gimnazjum
ul. Powstańców Wlkp. 44
63-830 Pępowo
 
    IV.                
Aneta Witkowska
Ryszard Sell 
Gimnazjum
ul. Parkowa 8
89-300 Wyrzysk
 
      V.                
Karolina Pakuła
Aneta Włodarczyk 
Gimnazjum 
ul. Parkowa 29
62-709 Malanów
 
     VI.                
Jan Sikora
Romana Zmyślona
Gimnazjum Nr 2
ul. Zdunowska 83
63-700 Krotoszyn
 
    VII.                
Katarzyna Bacińska
Maria Balcerzak
Gimnazjum Krążkowy
ul. Grabowska 4
63-600 Kępno
 
  VIII.                
 Urszula Szuwarska 

Jerzy Sikuciński 
Gimnazjum
ul. Mostowa 10
64-360 Zbąszyń