To tytuł projektu i jednocześnie publikacji wydanej przez Towarzystwo Samorządowe w Koninie.
Projekt realizowany od 5 czerwca do 31 grudnia 2024 r. współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 12 000,00 zł oraz ze środków Gminy Kłodawa w kwocie 6 000,00 zł w terminie 14 czerwca – 10 września 2024 r.
Celem zadania jest zwiększenie świadomości i upowszechnienie wiedzy na temat lokalnej historii, architektury oraz postaci zasłużonych dla miasta Kłodawa i regionu.To kontynuacja działań prowadzonych od kilku lat przez Towarzystwo Samorządowe, związanych z przywracaniem pamięci o lokalnej i regionalnej historii. Projekt służy edukacji patriotycznej młodzieży oraz zachęca szerokie grono odbiorców do poznawania własnych korzeni i otoczenia. Działania projektu polegały na przygotowaniu i organizacji mobilnej wystawy historycznej oraz redakcji i druku obrazującej jej publikacji. Przedsięwzięcia przybliżają dzieje dworów ziemiańskim okolic Kłodawy poprzez prezentację ich na dawnych i współczesnych fotografiach, w obrazach, wspomnieniach, pamiętnikach czy dokumentach. Wystawa oraz publikacja przypominają także ludzi, którzy zamieszkiwali dawne tereny ziemi kłodawskiej oraz przywracają pamięć o ich zasługach na wielu płaszczyznach życia społecznego. Zamysł tego przedsięwzięcia stanowił impuls do zebrania i przypomnienia życiorysów wielu dawnych mieszkańców w tym rodzin: Błędowskich, Byszewskich, Dąmbskich, Gałeckich, Grudzińskich, Janaszów, Janczewskich, Kokczyńskich, Krzymuskich, Matlakowskich, Niesiołowskich, Zaborowskich, Żychlińskich i innych. Życiorysy wielu osób z tego grona wpisują się w tradycje polskich walk niepodległościowych oraz pracy organicznej.
17 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury Kłodawie odbył się wernisaż wystawy i promocja książki pod wspólną nazwą „Ziemianie okolic Kłodawy. Dziedzictwo i pamięć” autorstwa Grażyny Niewiarowskiej. W uroczystości uczestniczyło około 100 osób, potomkowie ziemian, burmistrzowie, wójtowie gmin na terenie których zlokalizowane są przedstawiane dwory a także sołtysi z tych miejscowości, dyrektorzy szkół, członkowie stowarzyszeń oraz liczna reprezentacja grupy corocznie kwestującej na kłodawskim cmentarzu. Wystawa i książka przestawiają właścicieli 32 dworów z XIX i początku XX wieku z okolic Kłodawy. Wystawa była dostępna podczas wakacji a w planach jest jej udostępnianie w innych miejscach kultury subregionu konińskiego.
Zachęcamy do lektury publikacji w wersji elektronicznej: można pobrać pod adresem: „Ziemianie okolic Kłodawy. Dziedzictwo i pamięć”