Zimowa akademia wiedzy dla młodzieży ze Rzgowa.

Zimowa akademia wiedzy dla młodzieży ze Rzgowa.

Podczas ferii zimowych od 18 do 23 lutego 2024 roku grupa projektowa z gminy Rzgów spędziła czas na zimowej akademii wiedzy w Kotlinie Kłodzkiej w Radkowie. Pogoda jak na tę porę roku w górach była sprzyjająca. Dodatnie temperatury i brak oblodzeń umożliwiły organizację wycieczek w Góry Stołowe. Jedyną niedogodnością był nie odpuszczający deszcz. Zgrana grupa wykorzystała w pełni ten czas skupiając się na pracy podczas warsztatów. Odległość i miły czas odpoczynku od obowiązków szkolnych umożliwiły z dalszej perspektywy spojrzeć na własne potrzeby i potrzeby innych młodych osób z ich społeczności lokalnej. Trenerka podczas warsztatów podkreślała jak ważne jest współdziałanie w zespołach na rzecz wspólnego ustalenia bliższych i dalszych celów oraz wykreowania długotrwałych działań uwzględniających uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym i w życiu lokalnej społeczności. Młodzież wspólnie z dorosłymi uczestnikami analizowała różne opcje i formy włączania oraz możliwe sposoby wspierania młodych osób mając na uwadze również przyszłe pokolenia. W najbliższym czasie zostaną zrealizowane zaplanowane działania dla społeczności lokalnej o charakterze ekologicznym, patriotycznym i rozrywkowym. Podczas pobytu sporządzono plany i harmonogram wdrażania. Pojawił się też temat reaktywacji młodzieżowej rady gminy, która kilka lat temu funkcjonowała w Gminie a obecnie nie ma swych reprezentantów. Pomysłów i potrzeb nie brakowało a wszystko będzie jeszcze dokładnie przeanalizowane wraz z władzami samorządowymi podczas spotkań w urzędzie. Wójt zaprosił członków grupy projektowej do rozmów i żywej lekcji wiedzy o samorządzie gdzie przedstawi pracę samorządu w praktyce.  

Wracając do pobytu w Radkowie warto zaznaczyć, że oprócz wytężonej pracy był też czas na wypoczynek. Uczestnikom udało się zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych tj. Szczeliniec, który akurat tego dnia był osnuty mgłą co dodawało mu tajemniczości. Ponadto udali się na spacer trasą turystyczną Radkowskich Skał. Poznali historię podziemnego miasta Osówka, które budowali Niemcy podczas II Wojny Światowej. Kotlina Kłodzka obfituje w miasta uzdrowiskowe w tym Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój. Przewodnik turystyczny pokrótce przedstawił ich historię i znaczenie dla kuracjuszy. Wizyty były też okazją do skosztowania wód bogatych w minerały. Wyjazd wzmocnił zespół projektowy i był formą nagrody za zaangażowanie i wzorowe współdziałanie.

Wkrótce rozpoczną się warsztatów wdrożeniowe przeplatane spotkaniami z decydentami co daje nadzieję na zapoczątkowanie długotrwałej, umocowanej prawnie współpracy młodzieży z władzami lokalnymi.

Projekt realizowany przez Towarzystwo Samorządowe w partnerstwie z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.